İmplant Diş Nasıl Yapılır?

0
1307
implant diş
implant diş nasıl yapılır

Son yıllarda en çok tercih edilen yapay dişler arasında yer alan implant dişler hem uzun ömürlü olmaları hem de rahat kullanım imkânları ile öne çıkmaktadır. Peki, implant diş nasıl yapılır? İmplant dişler için atılması gereken ilk adım çene kemiği üzerine yapay diş kökü oluşturulmasıdır.
Bu işlem esnasında bölgeye uygulanan lokal anestezi sayesinde hastalar kesinlikle kendilerini rahatsız hissedecek kadar yoğun ağrı duymazlar. Diş implantı olarak ta bilinen bu yöntemde yapay dişin yapılacağı bölgeye çene kemiğinin içerisine gömülecek şekilde vida yuvasına benzer bir yapay kök yerleştirilmektedir. Bu kök tıpkı gerçek diş kökü gibi çene kemiğinin içerisine uzanır ve bu sayede yapay diş yapılırken kesinlikle diğer sağlam dişlere yük bindirilmeden tamamen diğer dişlerden bağımsız olan tek bir yapay diş oluşturulmuş olur.


İmplant adı verilen bu metalin çene kemiğine yerleştirilmesinin ardından belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında çene kemiğinin implantı sarması ve bütünleşmesi beklenerek tedavinin ikinci aşamasına geçilmesi sağlanır. İkinci aşamada ise bu yapay diş köküne yerleştirilecek yapay dişin seçimi ve uygulanması gerçekleştirilerek implant diş tedavisi tamamlanır. İmplant dişler için sunulan en büyük avantaj kesinlikle hastanın gerçek dişiymiş gibi güvenilir bir şekilde kullanılmasıdır. Dolgu dişler ve diğer yapay dişlerde yaşanan en büyük sorunlardan biri olan dişin altına yemek artıklarının kaçması gibi sorunlar implant diş tedavisinde kesinlikle yaşanmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin