Diş Gıcırdatma

0
2446
Diş Gıcırdatma
Diş Gıcırdatma

Neden Diş Gıcırdatırız?

Pek çok kişinin muzdarip olduğu diş gıcırdatma özellikle de yoğun stres altında olan kişilerde ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalara rağmen halen diş gıcırdatmanın kesin nedeni bulunamamakla beraber stresin önemli bir tetikleyici olduğu kanıtlanmış durumdadır. Gündüz çok daha hafif seyreden bu rahatsızlık kişinin derin uykuya dalması sonucu kendini gösterir ve şiddetini arttırır. İlerleyen evrelerde hastanın dişini gıcırdatmasına bağlı olarak yanında uyuyan biri varsa çıkan şiddetli ses sonucu uyanabilmektedir.

Diş Gıcırdatmanın Zararları Nelerdir?

Diş Gıcırdatma tedavisi
Diş Gıcırdatma tedavisi

Diş gıcırdatmaya bağlı olarak meydana gelen zararların ortaya çıkması zaman almaktadır. Bu nedenle genelde erken evrede diş gıcırdatma sorunu yaşayan hastalarda tanı genelde diş hekimi muayenesi sonucu konulabilmektedir. İlerleyen evrelerde özellikle de gece uzun süre dişlerin sıkılması halinde sabah hastanın uyanması ile beraber şiddetli çene ve yüz ağrılarına neden olabilmektedir. Dişini çok sıkan kişilerde diş kırılmaları da yaşanabilir. Dişlerin uzun süre sıkılmasına bağlı olarak ilerleyen dönemde diş minesinin hasar görmesi kaçınılmazdır. Böyle bir hasar ise soğuktan sıcağa ya da sıcaktan soğuğa geçişlerde dişlerin kamaşmasına yol açan diş hassasiyeti oluşumunu tetikler ki bu da son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Mine yüzeyinin aşınması çok zor görünse de yine de zamanında diş gıcırdaması tedavi edilmeyen hastalarda bu aşınmanın meydana gelmesi kaçınılmazdır. Diş minesi bir kere aşınmaya başlarsa diş çürüklere karşı korumasız kalır.

Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan en etkili yöntem dişlerin birbiri ile temasını engelleyen özel dişliklerdir. Bu dişlikler gece uykudan önce ağzın içine takılır ve dişler birbirine temas etmez. Ancak bu bir tedavi yönteminden ziyade hastalığa bağlı olarak ortay çıkabilecek semptomları önlemeye yönelik koruyucu bir adımdır. Burada önemli olan hastanın dişlerini istemsiz bir şekilde sıkmasına neden olan sebebi ortaya çıkararak bu sebebin ortadan kaldırılmasına çalışılmasıdır. Yoğun stres altında olan kişilerin bu stres yükünden kurtulmaları adına stres terapilerine katılımları önerilirken yine yatmadan önce kas gevşetici etkiye sahip olan bir ilacın doktor reçetesi ile kullanımı iyi sonuçlar vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin