lamine diş

Lamine Diş Avantajları

Dişlerde meydana gelen çeşitli sorunlar karşısında gayet rahat bir şekilde lamine diş yöntemi tercih edilebilir. Bu yöntem, dişlerin daha düzgün ve sağlıklı bir yapıya...

Diş kaplama konusunda farklı seçeneklerin olması ve genel anlamda bu konuda net bir kapsamlı rehberin olmaması, bir çok kişi için yeterli bilgiyi edinme aşamasında sorunlar yaşatmaktadır. Biz, zirkonyumdisistanbul.com olarak başta bize gelen soruları değerlendirerek, genel anlamda diş kaplama hakkında merak edebileceğiniz tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Böylelikle diş kaplama hizmeti alacak olan ya da ön araştırma yapan herkes, bu özel rehberimiz sayesinde diş kaplama işlemleri ile ilgili merak ettiği tüm genel ve detay bir çok soruya rahatlıkla cevap bulabilir. Dilerseniz hemen soru-cevap şeklinde başlayalım.

Temel Soru: Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama işlemi, genelde dişlerin tamamen çürümesi gibi durumlarda tercih edilir. Herhangi bir şekilde o dişin kurtarılma durumu söz konusu değilse, kanal tedavisi işlemi yapıldıktan sonra, diş kaplama işlemine geçilir. Bu yöntem ile var olan çürük diş yeniden şekillendirilir ve kurtarılma durumu olmayan bu çürük dişin üzerine uygulanacak bir kaç çeşitli kaplama seçeneklerinden biri sayesinde diş daha estetik, daha sağlıklı bir yapıya kavuşur. Tabii burada seçilecek olan kaplama seçeneğinin de önemi vardır. Çürük dişe şekil verilme aşaması, gayet profesyonel bir şekilde yapılması halinde, bu şekilde diğer seçeneklerde olduğu gibi aşırı hassas olmaz. Aynı zamanda yapılacak kaplama işleminde de doğru malzemeler kullanılır ise, gerçekten sağlam ve uzun süre sizlere yeterli olacak doğala yakın bir diş yapısına, eski çürük dişin yerinde sahip olma şansını elde etmiş olursunuz.

Diş Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş kaplama işlemi, ilk olarak dişin ölçüsü alınarak başlanır. Hangi diş kaplanacak ve bu dişin ölçüleri nelerdir? Akabinde bu ölçüler ile orantılı bir şekilde genelde porselen ya da farklı maddeler ile ihtiyaç duyulan diş kalıbı elde edilir. Bildiğiniz gibi önceden o bölgeye yani dişe temizleme işlemi yapılmış, gerekli şekiller verilmişti. Şimdi, hazırlanan bu özel kaplama diş, o bölgeye geçici olarak belli bir düzende konulur. Eğer bir süre herhangi bir apse ya da farklı bir sorun söz konusu olmaz ise, o bölgeye kaplama dişin uyumlu bir şekilde adapte olması sağlanır. Fakat geçici olarak ilk aşama da yerleştirilen kaplama sonrasında herhangi bir apse ya da farklı bir durum söz konusu olması halinde, direk hazırlanan kalıp diş çıkarılır. Bir süre var olan apse ve benzeri sorunu gidermek adına tedavi işlemleri yapılır. Akabinde tekrar kaplama diş tedavisine var olan sorunlar giderildikten sonra devam edilir.

Diş Kaplama İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Genel anlamda diş kaplama işlemleri ortalama olarak 3 seans içerisinde tamamlanır. Bu seans sayısı, hızlı yapılmak istenmesi halinde 2 ya da hekime bağlı olarak 4 şeklinde artış ya da azalma da gösterebilir. Her bir seans arasında, en az 2 ilâ 3 günlük bir süre olması doğru olacaktır. Bu seanslarda düzen ve hekimin acele etmeden çalışması oldukça önemlidir. Böylelikle dişler için gerekli olan temel çalışmalar çok daha rahat bir şekilde yapılır. Hekimin gerekli çalışmaları rahat ve hızlı bir şekilde yapması ise, diş kaplama işleminin daha sağlıklı, daha sorunsuz geçmesine olanak tanır. Eğer acele edilir ise, istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle diş kaplama hizmeti alacaklar, süreden çok; işlemlerin sorunsuz ve özenli bir şekilde yapılmasına dikkat etmelidirler, bu daha doğru olacaktır. Ayrıca diş kaplama yöntemine ve kullanılan malzemelere göre de bu sürede değişim olabilir. Burada ise temel kıstas diş hekimi ve sizin dişlerinizdir. Hekiminiz, dişlere göre bir karar verir ve bu şekilde dişlere uygun kaplama yöntemini, uygun maddeleri tercih eder. Bu doğrultu da bir tedavi süreci sizin diş yapınıza göre daha kısa ya da daha uzun devam edebilir.

Diş Kaplaması Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kaplama diş sonrasında temel bakım ile ilgili değişen pek bir nokta olmaz. Sadece daha düzenli ve aksatmadan diş bakımına devam etmeniz gerekir. Örneğin günde en az 2 kere dişleri fırçalamak ve belli aralıklar ile diş ipi yardımıyla dişleri temizlemek önemlidir. Bunu asla aksatmamanız büyük önem taşımaktadır. Eğer aksatmadan bakım işlemlerine düzenli olarak devam eder, belli periyotlarda diş hekiminizin size verdiği düzene göre temel kontrollere yıl içerisinde aksatmadan giderseniz, herhangi bir sorun yaşamazsanız. Eğer bir sorun oluşur ise, bu kontroller esnasında farkına varılır ve kısa süre içerisin de çözüm sağlanır. Ayrıca beslenme hususu da bakım ile aynı başlık altında yer alan, dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Özellikle de diş kaplama işlemi uygulandıktan bir süre sonra aşırı soğuk, sıcak besin ve içecekler tüketmemek, her zaman aşırı sert besinleri dişler ile kırmaya çalışmamak gibi temel noktalara dikkat etmelisiniz.

Diş Kaplatmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bu işlem için sınırlar yaşa göre değil, genelde dişte ki çürümeye göre belirlenir. Bazı durumlarda dişlerde meydana gelen çürükler daha öncelikli sabit yollar ile giderilebilir. Fakat bazı durumlarda dişte meydana gelen çürük gerçekten tedavi edilemeyecek bir hale gelmiştir ve uygulanacak kanal tedavisine müteakiben orada bir diş kaplama çalışması söz konusu olacaktır. Ancak bu şekilde çürüğün giderilmesi ve o dişin daha işlevsel bir hale gelmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle diş kaplama yaptırmak isteyen bir birey için, belli bir yaş sınırı aralığı vermek pek mümkün değildir. Bu konuda diş hekiminize danışmanız halinde, ancak diş hekiminiz diş yapısına ve genel anlamda yaşınıza göre uygun bir yöntem sunarak diş kaplamanın uygun olup, olmadığını söyleyecektir.

Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadardır?

Bu konuda herhangi bir şekilde ücret endişesi yapmanıza gerek yoktur. Zira günümüzde gerek teknolojinin ciddi anlamda ilerlemiş olması, kaplama konusunda ki yöntemlerin artık hemen her diş hekimi tarafından profesyonel olarak yapılabiliyor olması ve en önemlisi diş kaplama için ihtiyaç duyulan malzemelere çok daha uygun bir şekilde sahip olunuyor olması, diş kaplama konusunda ki ücretlerin de yakın geçmişe oranla çok daha uygun olmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede dişlerin de sorunlar söz konusu olan kimseler, bu sorunları aşırı derece farklı yollar ile uğraşmadan gayet rahat ve hızlı bir şekilde kanal tedavisi, diş kaplama seçenekleri ile giderebilirler. Ücret hususunda diş hekiminizden bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz ya da bizi iletişim kanallarımızdan arayarak her türlü ücret konuları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın, burada en temel nokta doğru hekim ile, tamamen profesyonel bir şekilde kaplama hizmeti almaktır. Ucuz olması sadece önemli ve yeterli bir kıstas olmamalıdır.

Diş kaplama konusunda temelde merak edilen sorular bu kadardı… En azından bizlere iletilen sorular bu şekilde. Eğer sizlerin diş kaplama hakkında merak ettiği farklı soruları varsa, rahatlıkla bize ulaşabilir ve gerçekten diş kaplama konusunda deneyimli uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz iletişim kanallarımız üzerinden kesintisiz olarak bilgi vermek, sizlere yardımcı olmak adına tüm uzmanlarımız özel olarak çalışmalarına kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bu sayede diş kaplama öncesi, işlem yaptırma isteği ya da sonrası için bizlere ulaşarak en ufak sorunuza dahi doğru bir şekilde cevap bulabilirsiniz.

En Yeni İçerikler