Diş Teli

Diş Teli Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Teli Hakkında Bilmeniz Gerekenler Bu yazımızda, zirkonyumdisistanbul.com takipçileri için diş teli ile ilgili merak edilenlere değineceğiz. Sitemizde ki diğer rehber yazılarımızda olduğu gibi, soru-cevap...

Dişlerinin estetik açıdan daha düzgün görünmesini isteyen ve bazı sorunların giderilmesini talep eden çoğu birey, diş teli yöntemi ile aradığı çözümü bulmaktadır. Fakat hâlâ daha diş teli ile ilgili temel noktaları bilmeyen bir çok kişi var. Özellikle sitemiz üzerinden bizlere diş teli hususunda çok farklı sorular gelmekte. Bizler de sizler için bu temel sorulara cevap verdik ve diş teli yaptırmak isteyenler ya da yaptırdıktan sonra bazı noktaları öğrenmek isteyenler için özel bir soru-cevap sayfası hazırladık. Aşağıda yer alan soru-cevap düzeni sayesinde diş teli ile ilgili merak ettiğiniz tüm temel sorulara cevap bulabilirsiniz.

Temel Soru: Diş Teli Neden Yapılır? Ne İşe Yarar?

Çocuklarda bazı durumlarda diş yapısında düzensizlikler gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra çene yapılarında pozisyon bakımından bozukluklar olabilir. Diş teli, bu düzensizlikleri ve pozisyon bozukluklarını tedavi etmek maksadı ile kullanılır. Genelde çocuklarda ki bu tür diş düzensizliklerini gidermek maksadı ile kullanılır. Fakat ileri yaşlarda da dişlerin daha düzenli olması maksadı ile kullanımı mümkündür. Diş telleri, en çok dişlerde var olan çarpıklıkları gidermek maksadı ile kullanılır.

Diş Tellerinin İşe Yaramadığı Durumlar Var Mıdır?

Bazı durumlarda diş boylarında ya da dişlerin genişlik durumlarında yetersizlik görülebilir. Kişiler, diş telleri ile boy ve genişlik konusunda değişiklikler isteyebilirler. Fakat, diş telleri; dişlerde boy ve genişlik konusunda etkili değillerdir. Bunun dışında, aralarda ki boşlukları kapatma ve benzeri durumlarda diş telleri kullanabilir. Ayrıca diş tellerinin kullanımının uygun olmayacağı farklı ek durumlarda vardır. Örneğin iskeletsel olarak yani çenede var olan ciddi anormallikler durumunda gene diş tellerinin kullanımı, bu tür anormalliklerin tedavisinde diş tellerinden faydalanılması mümkün olmayacaktır. Bu konu ile ilgili olarak diş hekiminiz sizi çok daha net bir şekilde yönlendirecektir. Yaş durumu, genel ağız ve çene yapısı, diş durumu gibi temel kıstaslara göre herhangi bir ciddi sorun olması halinde diş hekiminiz sizi uyaracaktır.

Diş Telinin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Diş telleri, genel anlamda 18 ilâ 24 ay süre ile kullanılır. 24 ay, üst seviye olarak belirlenmiş süredir. 24 aylık sürecin neticesinde, diş teli tedavisi tamamen sonuçlanmış olur ve gerekli sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Tabii her zaman kesin olarak 24 ay içerisinde tedavi tamamlanacak diye bir kaide yoktur. Kişinin diş durumuna bağlı olarak bazı durumlarda 24 ayın üzerinde bir kullanım süresi de söz konusu olabilir. Eğer dişlerde aşırı derecede çarpıklık ve benzeri problemler varsa, bu şekilde süre uzama durumu gözlemlenebilir. Bunun dışında genel bir sorun varsa ve aşırı bir problem yoksa, ortodonti tedavisi belirlenen 18 aylık süreç içerisinde herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla tamamlanacaktır.

Diş Teli Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her konuda olduğu gibi, diş teli gibi önemli ve dikkat gerektiren bir konuda da bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu hususları, sizler için maddeler halinde sıraladık. Sizlerde diş teli tedavisinin belirlenen normal süre içerisinde, herhangi bir ciddi sorun yaşanmadan tamamlanmasını istiyorsanız bu temel noktalara karşı daha dikkatli olmalısınız. Peki, nedir bu noktalar?

– Diş teli tedavi sürecinde en temel nokta, temizliktir. Her şeyden önce temizlik konusuna fazlasıyla dikkat etmeniz gerekmektedir. Genel anlamda ağız bakımı, diş tellerinin ve çevresinin temizliği gibi her noktaya, diş hekiminizin de önerileri dahilinde dikkat etmelisiniz.
– Temizliğe ek olarak, beslenme hususunda bilinçli bir şekilde davranmanız gerekmektedir. Genel anlamda çok ciddi bir besin tüketimi sınırlaması yoktur. Fakat sakız gibi, diş tellerine yapışması muhtemel olan unsurlardan uzak durmanız, aşırı olarak soğuk ve sıcak içecekler tüketmeniz, kırılması zor olan sert besinleri tüketmeye çalışmanız da önerilmez. Daha dikkatli ve hafif beslenmeniz önem arz etmektedir.

Diş telleri takılı kaldığı sürece, dikkat edilmesi gereken 2 temel nokta bu şekildedir. Bu iki temel noktanın dışında sorunlar olması halinde, farklı durumların oluştuğu düşünülebilir. Bu tür anlarda mutlaka diş hekimine danışmanız ve diş hekiminizin direktifleri doğrultusunda hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Diş Teli Kullanmak, Dişlerde Çürüklere Neden Olur Mu?

Bir diğer korkulan konuda, diş tellerinin çürüklere neden olacağı endişesidir. Diş tellerinin, çürüklerin oluşmasında temelde net bir sebep olmaları söz konusu değildir. Fakat diş telleri demek, temizliğe normale oranla çok daha fazla dikkat edilmesi demektir. Zira diş telleri kullanan biri, temizlik ve bakım konusunda yeteri kadar dikkatli olmaz ise, yiyeceklere normale oranla çok daha fazla aralarda birikecektir. Haliyle bakteri oluşumu da daha fazla olacaktır. Bu nedenle kişi düzenli olarak dişlerini fırçalar, genel anlamda diş bakımı yapar, diş telleri arasında birikmiş olan herhangi bir besin grubu var ise, bunların temizliklerini sağlar ise, herhangi bir şekilde diş tellerine bağlı bir çürük sorunu söz konusu olmayacaktır.

Öyle ki, normalde diş fırçalama süresi standarttır. Fakat diş teli olması halinde, dişler normale oranla çok daha uzun süre fırçalanabilir. Ayrıca standart olarak yapılacak olan diş bakımına ek olarak, en az 3-4 ayda bir diş hekimine gidilmesi ya da diş hekiminizin daha farklı bir kontrol periyot düzeni var ise bu düzene göre diş ve diş tellerinin kontrollerinin aksatılmadan yapılması da önemli olacaktır. Zira bu süreçte herhangi bir ufak sorun, eğer anında müdahale edilmez ise, çürüklere ya da daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle kısa süre içerisin de müdahale edilerek sorunun giderilmesi büyük önem taşıyacaktır.

Diş Teli Kullanmada Yaş Sınırı Var Mıdır?

Önerilen kullanım yaş başlangıcı 8’dir… Eğer 8 yaşından büyükseniz, sorunsuz bir şekilde dilediğiniz yaşta diş telini kullanabilirsiniz. Üzeri için pek bir yaş sınırı yoktur. Belki aşırı ileri yaşlarda diş hekiminiz kullanmayı uygun görmeyebilir. Ama bunun dışında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. 8 yaş üzeri her birey, diş telinden faydalanabilir. Bazı durumlarda yaş öncesinde de diş teli kullanımı söz konusu olabilir. Örneğin süt dişlerinin zamanı gelmeden çekilmesi gibi durumlarda diş teli 8 yaşından önce tercih edilebilir. Bu bağlamda net olarak 5 ilâ 8 yaş aralığı diş teli kullanımı için uygundur diyebiliriz. Diş hekiminiz bu bağlamda size gerekli bilgilendirmeyi ve yönlendirmeyi daha sağlıklı bir şekilde yapacaktır zaten. Ama önerilen kullanım yaş aralığı, herhangi bir aksi durum yok ise 8 – 10 yaşlarıdır. Üst yaş olarak ise 30 – 40 yaş aralığı önerilmektedir.

Diş teli hakkında genel anlamda merak edilen sorular bu şekilde… Sizlere sitemiz üzerinden güncel gelişmeler hakkında bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Eğer sizlerin aklına takılan diş teli ile ilgili farklı sorular var ise, bu soruları sitemizde yer alan iletişim kanallarını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman ekibimiz, diş teli işlemleri, öncesi ve sonrası gibi tüm konular hakkında sizlere doğru, profesyonel bir destek sunacaktır. Üstelik sitemiz, tüm bilgileri kesintisiz olarak sunmakta ve bu bağlamda dilediğiniz an var olan makaleleri incelemenizi, dilediğiniz an diş teli ile ilgili sorularınızı bizlere ulaştırmanızı sağlamaktadır. Dilediğiniz an sizlerde çekinmeden diş teli hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.

En Yeni İçerikler