Diş Eti Kanaması

0
2278
Diş Eti Kanaması
Diş Eti Kanaması

Pek çoğumuzun önemsemediği ve bakımına gereken özeni göstermediğimiz diş etlerimiz aslında sağlıklı dişlerin en büyük belirtisidir. Sık sık diş eti kanaması sorunu yaşayan kişilerin mutlaka vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olmaları çok önemlidir. Çünkü diş eti kanaması tek başına bir hastalık olmayıp altta yatan bir diş hastalığı belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Peki, diş eti kanaması için ne yapmalı?

Diş Eti Kanaması önlemleri
Diş Eti Kanaması önlemleri

Diş eti kanamasının tedavisi için ilk atılması gereken adım nedenini bulmaktır. Zaten diş eti kanaması nedenleri bulunarak bu nedenler ortadan kaldırılırsa kanama da bir süre sonra kendiliğinden duracaktır. Kronik sağlık sorunları bulunan ve bu sağlık sorunları nedeni ile özellikle de kan sulandırıcı ilaçlar için kişilerde diş eti kanaması sıklıkla görülmekte olup bunun nedeni ilaçların etkileridir. Bu şikâyeti olan hastaların doktorları ilaç dozlarını ayarlayarak kanamayı minimum seviyeye çekmeye çalışmalıdır.

Yine sigara tiryakisi olan kişilerde diş eti hastalıkları sigaranın zararları nedeni ile çok sık görülmektedir. Bu nedenle sık sık diş eti kanaması sorunu yaşayan sigara tiryakilerinin mümkünse sigarayı bırakmaları ya da azaltmaları veyahut da bunları yapamıyorlarsa her sigara içtikten sonra muhakkak dişlerini fırçalayarak ağız temizliğine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Bunlara ek olarak diş taşları, çok sert diş fırçası kullanmak ve vitamin eksikliği diş eti kanaması nedenleri arasında yer almakta olup diş hekiminiz bu konudaki en büyük yardımcınız olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin