Diş Eti Hastalıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
3735
Diş Eti Hastalıkları
Diş Eti Hastalıkları

Dişlerin etrafını saran özel bir doku olan diş eti aynı zamanda son derece hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle de ağız ve diş hijyenine yeteri kadar önem göstermeyen kişilerde diş eti hastalıkları oluşması nerede ise kaçınılmazdır. Unutulmaması gereken önemli bir konu da dişleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklar sonucunda dişlerin tümünün kaybedilme riskinin bulunmasıdır. Yani sağlıklı diş etleri de en az sağlıklı dişler kadar önemlidir.

Diş kanaması pek çok kişi önemsiz olarak görülse de aslında çok ciddi diş eti hastalıklarının da habercisidir. Başta diş eti apsesi olmak üzere görülen hastalıkların birçoğu ağız temizliğine dikkat edilmemesi nedeni ile oluşmaktadır. Diş eti şişmesi ise diş eti iltihabı belirtisidir ve tedavi edilmediği takdirde yoğun ağrı duyulmasına neden olur.

Bazen kullanılan ilaçların yan etkisine bile bağlı olarak yaşanan diş eti şişmesi nedenleri çok çeşitlidir ve bu nedenin bulunarak ortadan kaldırılması diş eti tedavisi için yeterli bulunmaktadır. Ancak enfeksiyon nedeni ile oluşan diş eti hastalıklarında mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır ve diş hekimi muayenesi zorunludur. Diş eti tedavisi yapıldıktan sonra bu hastalığın bir daha yaşanmaması adına dişler her gün düzenli fırçalanmalı ve yine diş hekimi kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bunlara uyulduğu takdirde bir daha diş eti hastalıkları yaşanmayacağı gibi diş çürüklerine karşı da gereken önlem alınacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin