Diş Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1249
diş çekimi istanbul
diş çekimi istanbul

Diş çekimi, genelde bir çok kişinin korktuğu en temel diş cerrahisi müdahalelerinden biridir. Bazı faktörlerin dişlerde söz konusu olması halinde, o dişi çekmekten başka bir seçenek olmaz. Zira bazı durumlarda dişin çekilmemesi, etrafında ki dişlere de zarar verebilir. Peki, hangi durumlarda diş çekilir? Diş çekimi genel anlamda nasıl olur? Zirkonyumdisistanbul.com olarak sizler için ufak bir rehber hazırladık.

Temel Soru: Diş Çekimi Nedir?

Her dişin, kemik bölgesinde “soket” adı verilen bir yuvası mevcuttur. Diş çekimi yöntemi, bu soket adı verilen yuvadan dişi uzaklaştırmaya verilen isimdir. Genelde basit diş çekimi yöntemi, lokal anestezi yapılarak uygulanır.

Diş Çekiminin Yapılmasına Neden Olan Durumlar

– Eğer dişlerin arasında çürümüş, kırık gibi nedenlerden ötürü zarar görmüş dişler varsa. Üstelik bu dişler, kanal tedavisi ya da dolgu, kuron gibi temel yöntemler ile tedavi edilemiyorsa diş çekimi gerekir.
– Herhangi bir dişeti hastalığı meydana geldiyse ve dişi desteklemekte olan kemik dokusunda kayıplar söz konusuysa ya da daha net tabiri ile, dişte sallanma gibi durumlar yaşandıysa, bu durum farklı yöntemler ile giderilemiyorsa diş çekimi gerekir.
– Eğer süt dişleriniz, vakti dolmasına rağmen hâlâ daha düşmüyorsa, diş çekimi yöntemi devreye girer.
– Dişler arasında gömük diş olarak bilinen dişler varsa, gene diş çekimi yapılması gerekebilir.

Diş Çekimi Sonrası Önemlidir

Diş çekimi yapıldıktan sonra, olabildiğince dikkatli olmanız gerekir. Örneğin ilk 24 saatlik süreçte, asla sıcak içecekler ve yiyecekler tüketmemelisiniz. Sıcak banyo dahi yapmamalısınız. Sigara ya da alkol kullanımından mutlaka bir süre uzak durmalısınız. Genel anlamda ağız bakımı ve tükettiğiniz her şeyin bilinçli bir şekilde takip edilmesine dikkat etmelisiniz. Bu konuda diş hekiminiz de sizlere gerekli olan tüm bilgileri sunacaktır.

Diş Çekiminde Riskler Var Mıdır?

Diş çekiminde temel risk faktörü, diş çekimi sonrasında söz konusu olur. Eğer bağışıklık sisteminiz yeteri kadar güçlü ve sağlıklı değilse, enfeksiyon söz konusu olabilir. Örneğin bu nedene bağlı olarak dişin çıkarılmış olduğu yuva içerisinde kan pıhtısı oluşması görülebilir. Bunun dışında bazı farklı sorunlarda söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin