Ağrısız Diş Çekimi

0
1122
Ağrısız Diş Çekimi

Artık gelişen teknolojiye paralel olarak diş hekimleri son çare olarak diş çekimini tercih etmektedir. Özellikle de kaliteli dolgu malzemeleri sayesinde diş çürükleri yüzeyden temizlenmekte ve oluşan boşluklar başarı ile bu malzemeler ile doldurularak diş tedavisi tamamlanmaktadır. Ancak diş çürüğünün aşırı ilerlediği ve diş kökünün canlılığını yitirdiği durumlarda diş çekimi kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Ağrısız diş çekimi

Ancak tüm dünyada büyük bir hızla gelişmeyi sürdüren sağlık teknolojisi sayesinde artık diş çekimlerinde geçmişte olduğu gibi ağrı ya da acı duyulması anestezik ilaçlar ile engellenmektedir. Peki, ağrısız diş çekimi nasıl yapılır? Bugün ağrısız diş çekimi tedavisi geçmiş dönemlere oranla çok daha kolay bir şekilde yapılmakta olup bunun için diş hekimleri sadece lokal anestezi gücü olan ilaçları kullanmaktadır. Diş çekimi öncesi çekilecek olan dişin olduğu bölgeye uygulanan bölgesel uyuşturma sayesinde o bölgede yer alan diş siniri etkisiz hale getirilmekte ve bu sayede diş çekimi esnasında hastanın hiçbir şekilde acı duymaması sağlanmaktadır.

Ağrısız diş çekimi

Bu nedenle diş ağrısı duyan kişilerin gereksiz korkulara kapılmadan hemen diş hekimine başvuruda bulunmaları çok önemlidir. Aksi halde diş çürükleri ilerlediği için hem diş çekimi kaçınılmaz bir hal alacak hem de çürüğün boyutuna göre zorlaşacaktır. İğne fobisi olan kişilerde ise diş çekimi için sprey şeklinde üretilen anestezi ilaçları bulunmakta olup bunlar çekilecek dişin olduğu bölgeye sprey uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin