Zirkonyum Nedir? Nasıl Uygulanır?

0
3002
zirkonyum nedir
zirkonyum nedir

Daha uzun ömürlü olması ve estetik bir görünüm sunması nedeni ile diş hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilen zirkonyum doğal bir metaldir. Diş ile aynı renge sahip olması zirkonyumu görsel açıdan vazgeçilmez kılarken bio uyumluluğunun çok yüksek olması da en alerjik bünyelerde bile rahatlıkla kullanılmasını sağlamaktadır.
Şeffaf olması nedeni ile ışığı da geçiren zirkonyum bu nedenle uygulanan dişlerde doğal bir görünümün yakalanmasını kolaylaştırmakta ve ağız içerisindeki varlığını uzun yıllar sürdürmektedir. Yapı olarak çok sağlam olması nedeni ile zirkonyum günümüzde çiğneme basıncının en yüksek olduğu arka dişlerde dahi güvenilerek kullanılmakta olup estetik açıdan son derece başarılı sonuçların elde edilmesini desteklemektedir.

Aslında yaygın inanışın aksine tek başına zirkonyum diş kaplama malzemesi olmamakla beraber diş kaplaması için kullanılan alt yapı malzemesi olarak kabul edilmektedir. Yani zirkonyum kaplama için temel olarak kabul edilen köprünün yapımında kullanılmakta daha sonra bu köprünün üzeri porselen gibi dolgu malzemeleri ile kapatılarak diş tedavisi tamamlanmaktadır. Doğal madenler arasında yer alan zirkonyum sınırlı bir miktarda çıkarılmasına rağmen farklı pek çok sektörde kullanılan bir hammadde olması nedeni ile yüksek fiyatlardadır. Bu nedenle zirkonyum diş fiyatları da yüksektir. Ancak uygulamanın sağladığı konfor ve görsellik açısından değerlendirmede bulunulursa zirkonyumun ne kadar yararlı olduğu ve ödenen fiyatı fazlası ile karşıladığı daha net bir şekilde görülecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin