Zirkonyum Diş Kaplama

0
2626
zirkonyum diş kaplama
zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum Diş Nedir?
Son yıllarda diş hekimlerinin en çok kullandığı maddeler arasında yer alan zirkonyum beyaz renge sahip olan çok güçlü bir elementtir. Elementin bu kadar sağlam yapıda olması sürekli olarak çiğneme esnasında yoğun basınca maruz kalan dişler için dayanıklı bir madde olarak öne çıkmasını sağlarken beyaz yapıya sahip olması ise estetik açıdan son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlamasıdır.


Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?
Zirkonyum dişin ilk yapılma aşaması dişin kaplama işlemine hazırlanmasıdır. Bunun için diş üzerinde çürük ya da çürükler bulunuyorsa ilk olarak bunlar temizlenir. Zirkonyum diş kaplaması diş çürüklerinin tedavisi amacı ile gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda dişte yaşanan renk bozulmaları ya da çarpık diş gibi estetik kaygıların giderilmesi amacı ile de yapılabilmektedir. Yapılacak ilk işlem dişe kaplama alanı oluşturabilmek adına dişin bir miktar küçültülmesidir. Bunun için özel bir cihaz yardımı ile diş törpülenir ve bir miktar küçültülür. Daha sonra dişin kalıbı çıkarılır ve kalıp üzerine laboratuvar ortamında zirkonyum maddesi üzerinde çalışılarak kalıp oluşturulur. İkinci muayeneye gelen hastanın dişi ile kalıbın uyumu incelenir. Kalıbın dişe küçük ya da büyük geldiği durumlarda yeni düzenlemeler yapılır. Kalıbın dişe tam uyumu sağlandığında ise kalıcı olarak dişin takılmasına ve sabitlenmesine geçilir. Kaplama dişin diş etine tam olarak oturtulması içerisine zamanla yemek artıklarının girmemesi adına önemlidir. Yine kaplama dişin uzun süre kullanımı için mutlaka diş düzenli olarak fırçalanmalı ve temiz tutulmalıdır.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?
Zirkonyum dişin kullanıcılara sunduğu en büyük avantaj doğal bir yapı taşı olması nedeni ile alerjik hiçbir yan etki göstermemesidir. Bu nedenle özellikle de alerjik yapıya sahip olan kişilerde güvenle kullanılabilmektedir. Yine zirkonyumun beyaz renkli olması estetik açıdan uygulama sonrasında diğer malzemelere oranla daha iyi bir sonucun elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Diğer diş kaplama malzemeleri ile kıyaslandığında ise zirkonyumun çok daha dayanıklı olması uzun yıllar boyuncu güvenle kullanılmasını sağlamakta, bu da zirkonyum diş yaptıran kişilere daha sağlıklı dişlere sahip olmalarını kolaylaştırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin