Ortodonti Nedir

0
871
ortodonti diş
ortodonti diş

Ortodonti Nedir
Düzgün diş anlamına gelen ve halk arasında da diş teli olarak bilinen ortodonti, alt üst diş dengesizliklerini ve çarpık olarak çıkan dişleri daha düzgün bir hale getirmek için ele alınan bir tıp dalıdır. Ortodonti uygulamaları sadece dış görüntüyü daha iyi bir hale getirmek için değil, aynı zamanda daha sağlıklı ve hijyen bir ağız oluşturmak içinde önemlidir. Çok çarpık olan ya da dengesiz hatlara sahip olan dişlerin temizliği de bir o kadar zor olmakta ve bu da kişiye oluşabilecek diş eti rahatsızlıkları ve hastalıklarını daha kolay bir imkân olarak geri dönmektedir.
Dişlerin doğru ve düzgün yerleşmemesi kişilerde ayrıca konuşma bozukluklarına da yol açar. Kişi istediği gibi bir diksiyon kullanamaz ve dolayısı ile ortodonti yine bu anlamda öne çıkabilir.

Ortodonti tedavi süresi
Ortondati tedavi süresini iki farklı durum belirler. İskeletsel bir rahatsızlık ve bozukluk varsa bu süreç ortalama 3 yıl kadar sürebilir. Bunun dışında sadece çarpık ya da düzgün olmayan dişler içinse ortalama 6 aylık bir süreçte istenilen etki alınabilir. Bu durum anca kişinin muayene olması ile ortaya çıkar ve genellikle 1 ile 2 yıl arası süren bir tedavi şekli olabilir.

Ortodonti ücretleri
Ortodonti tedavileri genel olarak ücretlendirmede çok yüksek fiyatlara yapılmayan bir uygulamadır. Birçok aile hem kendileri hem de çocukları için bu uygulamayı yapabilmekte ve daha sonra oluşacak zorlukları karşılaştırma yaptığınızda zaten çok daha uygun fiyatlar ile tedavi olduğunuzu anlayacaksınız.

Ortodonti süreci acılı mıdır?
Özellikle gençler çok korkutan ve acaba acıyacak mı sorusunu akıllara getiren ortodonti tedavisi. İlk aşama olan tel takma sırasında hiçbir acı vermez. Daha sonrasında oluşan baskı sayesinde biraz rahatsızlık hissedilebilir ama bu da kişilere çok acı verecek bir durumu ortaya koymaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin