Diş Kaplama Soru Cevap 1

0
1325
diş kaplama
diş kaplama

Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş Kaplama Nedir?

Diş yüzeyinde meydana gelen şekil bozukluklarını gidermek, zayıf dişleri güçlendirmek ya da yapılan daha büyük boyutlu bir dolguyu yeniden düzenlemek gibi farklı amaçlarla dış yüzeyini bu amaç ile geliştirilen özel maddeler ile kaplanması işlemine diş kaplaması denilmektedir. Günümüzde gelişen sağlık teknolojisinin sağladığı avantajlar ile artık diş kaplaması hem çok daha kısa sürede yapılabilmekte hem de çok daha kaliteli bir şekilde uzun yıllar kullanılmaktadır.

Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Diş kaplaması temel olarak kısmi diş kaplaması ve tüm diş kaplaması olarak iki ana gruba ayrılmaktadır. Yapılacak işlem ne olursa olsun temel olarak diş kaplamasının ilk adımı kaplama yapılacak dişin işleme uygun hale getirilebilmesi için bir miktar küçültülmesidir. Bu aşamadan sonra dişin kalıbı çıkarılır ve özel laboratuvar ortamında kaplama hazırlanır. Bu kaplama hastanın ağzında kaplama yapılacak dişin üzerine geçirilir ve ilk deneme yapılır. Denemenin ardından kaplama yapılacak dişin uyumuna bağlı olarak gerekli düzenlemeler gerçekleştirilir ve diş yapıştırılarak ağız içerisinde sabitlenir.

Diş Kaplamasının Ömrü Ne Kadardır?

Diş kaplamasının ömrü kesinlikle bu işlemde tercih edilen merkezin kalitesi ve operasyonu gerçekleştiren diş hekiminin deneyimine bağlıdır. Yine kaplama diş yaptıran kişinin kullanımı da diş kaplamasının ömrünü etkilemektedir. Kişinin düzenli olarak dişlerini fırçalaması ve diş eti sağlığına özen göstermesi çok önemlidir. Sağlıklı bir şekilde kullanılan kaplama diş kullanıcısına hiç sorun çıkarmadan 10 yıl kadar kullanılabilmektedir. Diş sağlığına özen gösteren ve ağız bakımını günlük olarak aksatmadan yapan kişilerde bu süre daha da yukarılara çıkabilmektedir. Günümüzde kaplama için kullanılan porselen dişler bu süre boyunca estetik görünümlerini korumakta ve ağız estetiği açısından her geçen gün daha da fazla tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin