Çene Cerrahisi

0
1807
çene cerrahisi
çene cerrahisi

Son yıllarda artık ülkemizde de implant diş uygulamalarının yaygınlaşması ile beraber çene cerrahisi önemini daha da arttırmıştır. İmplant diş tedavisi yanı sıra aslında sıklıkla gerçekleştirilen diş çekimleri, yirmilik dişin yerinden çıkarılması, gömük dişlerin çekilmesi ve kist operasyonları da çene cerrahisi alanına girmektedir.

çene cerrahisiBunlara ek olarak çene eklemlerinde yer alan rahatsızlıklar, tükürük bezlerinde meydana gelen rahatsızlıklar da çene cerrahları tarafından tedavi edilmektedir. Yani özetlemek gerekirse çene cerrahı ağız içerisinde bulunan yumuşak ve sert dokular üzerinde meydana gelen tüm rahatsızlıkların tanı ve tedavilerini gerçekleştirmektedir. Çene cerrahisi olan hastaneler Ankara başta olmak üzere pek çok ilimizde bulunmaktadır.

Özellikle de implant diş yaptıranlar için kaliteli bir çene cerrahı ile çalışılması çok önemlidir. Çünkü implant yapımı sıradan bir diş tedavisi değildir ve çene kemiğine sabitlenen protez sayesinde kalıcı diş kadar sağlam ve kullanışlı yapay bir diş oluşturulması amaçlanır. Bu tedavi yöntemini diğer yapay diş çeşitleri arasından ayıran en önemli fark kendi diş kökünün olması ve diğer sağlam dişlere köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Bu nedenle implant dişler günümüzde artık diş tedavisinde devrim olarak isimlendirilmektedir. Ancak yapılan implant dişlerin ömrü kesinlikle dişi yapan çene cerrahının mesleki becerisi ve deneyimine bağlıdır ki bu da tedavinin yapılacağı merkez ile doktorun seçimi konusunda hastaların daha seçici davranmalarını zorunlu kılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin